Prosím nepoužívejte Internet Explorer. Využijte moderní prohlížeč!

Běh se stává v současné době čím dál populárnější. Věnují se mu ženy i muži ve všech věkových kategoriích. 

Základním vybavením pro to, abyste mohli začít i Vy jsou kvalitní běžecké boty. Při výběru těch správných bot si proto položte základní otázky.

V jakém terénu a jak často budete běhat?

Boty z naší nabídky jsou od britské značky Inov-8, která se primárně zaměřuje na krosovou a trailovou obuv, v repertoáru mají však boty do jakéhokoli terénu - od sněhu a ledu po fitko.

V našem článku Vám vysvětlíme všechny parametry, které je potřeba zvážit, abyste si vybrali ty správné boty na první pokus.

Terén
Boty Inov-8 jsou v kategorii rozděleny podle terénu, do kterého jsou vhodné.

V podkategorii Hřeby jsou boty, ve kterých můžete díky hřebům na podrážce bez obav běžet na sněhu a ledu beze strachu z uklouznutí. V podkategorii Bahno a sníh jsou boty do měkkého a nezpevněného terénu jako jsou lesní a polní cesty, hrubá podrážka zaručuje rychlý odraz a stabilitu, zároveň chrání nohu například při běhu po kamenech. Trail a Univerzální jsou vhodné pro většinu povrchů. Kategorie Silnice nabízí boty určené na pevný asfaltový podklad a boty z kategorie Fitness jsou určené primárně jako indoorové boty pro běh na páse a cvičení ve fitcentrech.

Silniční boty 

Jsou stavěné pro běh na zpevněném městském terénu, asfaltových cestách ale i hladkých polních a lesních cestách. Mají hladkou podrážku a méně odolnou svrchní část, proto se nehodí do náročnějších terénů, kde by mohly podkluzovat. Často jsou mimo městský běh používány i k běžnému nošení.

Trailové boty

Díky hrubé podrážce jsou ideální pro běh na nezpevněných lesních a polních cestách. Povrch bot je odolnější proti odření od kamenní nebo větví. Díky měkkému povrchu bývají trailové boty zpravidla méně tlumené než silniční boty.

Dráhové boty

Jsou určeny jak pro amatérské tak pro profesionální závodníky na krátké vzdálenosti a sprinty. Hlavním pozitivem dráhových bot je velmi nízká hmotnost, která umožňuje rychlý běh. Nízká hmotnost bývá však na úkor tlumení a stabilní podpory chodidla. Oproti trailovým botám mívají dráhové většinou kratší životnost.

Jakmile si ujasníte terén, je důležité věnovat pozornost následujícím parametrům:

Velikost

Základním pravidlem při výběru běžeckých bot je, že by vždy měly být minimálně o půl čísla větší, než je Vaše klasická velikost. Při běhu mají nohy tendenci natéct a při obutí nedostatečně velkých bot by Vás boty tlačily nebo by se Vám na nohou vytvořily nepříjemné puchýře a běh by se pro Vás stal velice bolestivým. 

Proto výběr bot nikdy neuspěchejte a vybírejte boty tak abyste:

- se v nich cítili pohodlně
- mohli v nich pohodlně roztáhnout prsty
- měli dostatek místa kolem palce

Tip na určení správné velikosti - do obuté boty byste měli pohodlně dát prsty na rukou za patu, aniž by Vás to tlačilo.


Šířka

Neméně důležitý parametr - boty by Vás neměly tlačit ani po stranách, ale zároveň by noha neměla v botě "plavat". Dostatečnou šířku zjistíte tak, že v botě můžete pohodlně roztáhnout prsty do šířky.

Šířka je u námi nabízených bot Inov-8 rozlišena do 4 skupin, jejich označení naleznete v názvu boty v závorce.

S - STANDARD (někdy N – NATURAL)
Široký svršek, zejména pak v místě příčné klenby by měla mít obuv pro vytrvalostní běh. Příčná klenba je při běhu nejvíce zatěžovanou částí chodidla, bez ohledu na způsob došlapu (pata, špička, střed). Odrazová fáze je vždy prováděna z přední části chodidla. Příčná klenba se při odrazu rozšiřuje, a pokud je „stresována“ úzkým svrškem, není běh příjemný, dochází k  větší a rychlejší únavě, hrozí různé formy zranění a zkracuje se životnost svršku. Čím delší vzdálenost poběžíme, tím více bude příčná klenba zatěžována, a proto je potřeba poskytnout chodidlům v této části dostatečný prostor pro přirozenou práci.

P - PRECISION
Užší kopyto. Obuv napnutá na tomto kopytě je vhodná pro všechny a běžkyně s užšími chodidly. Ideální je také použití jako závodní/výkonnostní boty. Chodidla jsou v  takové botě pevně uchycena, nedochází k  pohybům při traverzech nebo klesání ani v  nejtěžším terénu.

E - ENDURANCE
Nejširší kopyto v nabídce Inov-8. Stejně jako modely vyráběné na kopytě STANDARD, jsou také tyto modely vhodné pro vytrvalostní běh, zejména díky prostoru v místě příčné klenby. Tyto modely mají oproti modelům STANDARD malinko vyšší nárt a jsou lehce širší také v  patní části.

M - MEDIUM
Novinkou u Inov-8 je šířka Medium – šířka něco mezi STANDARD a PRECISION.

Míra tlumení

Tlumení je co týká pohodlí ale také bezpečnosti běhu klíčové. Rozlišují se tři kategorie tlumení - vysoké, střední a nízké.

Vysoké tlumení je vhodné pro běh na silnici nebo jiném tvrdém povrchu a také pro běžce s váhou nad 90 kg.

Střední tlumení se dá využít při běhu na stadionových umělých površích jako je tartan a jiném středně tvrdém terénu a pro běžce s váhou mezi 70 a 90 kg.

Nízké tlumení je ideální pro běh po měkkém a nerovném terénu například po lesních a polních cestách a pro běžce s vahou do 70 kg.

Došlap

Způsoby došlapu při běhu jsou 3:

Pronační - chodidlo se vychyluje dovnitř, bota má směrem ke středu stabilizační prvky a výztuhy
Supinační - chodidlo se vychyluje k vnější straně, tato strana boty je více namáhaná
Neutrální - chodidlo nemá žádné vychýlení

Váš došlap nejlépe zjistíte, když prohlédnete své současné boty. V případě opotřebení stran bot směřující ke středu máte pronační došlap, když jsou opotřebené vnější strany, máte supinační došlap. Pokud jsou obě strany opotřebené stejně, máte neutrální došlap. Supinační ani neutrální není nutné řešit speciálně upravenou botou narozdíl od pronačního došlapu, kde se zpevněná středová část snaží zabránit propadlému kotníku.

POJMY, SE KTERÝMI SE PŘI VÝBĚRU BOT SETKÁTE

Drop

Drop je u běžeckých bot jeden z nejčastěji uváděných parametrů a určuje sklon chodidla. Je udávaný v milimetrech a je to rozdíl v tloušťce podrážky ve špičce a na patě boty.

Rozlišujeme nízký drop, který se pohybuje v rozmezí 0-5 mm. Obecně platí, že čím nižší hodnotu dropu bota , tím více je běh přirozený a simuluje běh naboso. Druhým typem je drop vysoký, který může být v rozmezí 6-12 mm a je vhodný zejména pro začátečníky a pro běžce, kteří dopadají na patu.

Gore-Tex Gore-Tex je speciální druh membrány, která se může chlubit trvalou nepromokavostí a odolností proti mrazu, ale zároveň si zachovává prodyšnost.
Mondopoint Je ukazatel, který vyjadřuje nejdelší rozměr chodidla. Jednoduchý způsob, jak jej změřit je položit si papír ke zdi, postavit se patou ke zdi a vyznačit si na papíře místo, kde končí nejdelší prst (nejčastěji to bývá palec), poté už stačí vzálenost mezi patou a vyznačeným bodem změřit.
G-GRIP Podešev boty s označením G-GRIP obsahuje grafén, který se přimíchává do pryžové podrážky pro zajištění přilnavosti. V současnosné době se grafén využívá v nejnovějších technologiích také díky vyšší životnosti a nižší hmotnosti než ostatní směsi.

© 2020 - 2022 Sportion s.r.o. | pronájem e-shopu Upgates

Platby GoPay
Vytvořilo: